













Modern 2-Light Opal Glass Cylinder Vanity Wall Lamp
Two Lights • Dual Cylinder Shade • Up and Down Design • Opal Glass • Brushed Brass/Matte Black • E12 Candelabra Bulbs(Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETLÂ
Description
Enhance your space with a touch of Mid-Century Modern elegance with this sleek 2-light linear wall sconce. Showcasing a sleek cylindrical silhouette, its dual-tube shades are expertly crafted from glossy opal glass, casting a soft, diffused glow that creates warm ambient lighting in any setting. Outfitted with two E12 candelabra bulbs (not included), this 2-light wall lamp emits a soft, diffused glow, creating warm ambient lighting perfect for any setting. Whether placed in a hallway, bedroom, or beside a vanity, its refined design adds a touch of luxury while providing functional illumination.
Details
- 2-Light Double Tube Vanity Wall Sconce
- Mid-Century Modern Linear Wall Light
- Opal Glass Bathroom Wall LampÂ
- Matte Black Finish
- White Glass Cylindrical Shade
- Available in Either a Horizontal or Vertical Orientation
- E12 Candelabra Bulbs (not included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 3.1 in (8 cm) |
| Fixture Height | 20.9 in (53 cm)Â Â |
| Fixture Depth | 4.5 in (11.5 cm) |
| Canopy Width | 4.72Â in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Matte Black |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 2 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Original: $89.89
-70%$89.89
$26.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Two Lights • Dual Cylinder Shade • Up and Down Design • Opal Glass • Brushed Brass/Matte Black • E12 Candelabra Bulbs(Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETLÂ
Description
Enhance your space with a touch of Mid-Century Modern elegance with this sleek 2-light linear wall sconce. Showcasing a sleek cylindrical silhouette, its dual-tube shades are expertly crafted from glossy opal glass, casting a soft, diffused glow that creates warm ambient lighting in any setting. Outfitted with two E12 candelabra bulbs (not included), this 2-light wall lamp emits a soft, diffused glow, creating warm ambient lighting perfect for any setting. Whether placed in a hallway, bedroom, or beside a vanity, its refined design adds a touch of luxury while providing functional illumination.
Details
- 2-Light Double Tube Vanity Wall Sconce
- Mid-Century Modern Linear Wall Light
- Opal Glass Bathroom Wall LampÂ
- Matte Black Finish
- White Glass Cylindrical Shade
- Available in Either a Horizontal or Vertical Orientation
- E12 Candelabra Bulbs (not included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 3.1 in (8 cm) |
| Fixture Height | 20.9 in (53 cm)Â Â |
| Fixture Depth | 4.5 in (11.5 cm) |
| Canopy Width | 4.72Â in (12 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Matte Black |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 2 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























