





















Mid-century Shine Opal Glass Globe Brass Vanity Light
Three/Four Lights • Milky White Globe Shades • Mid-century Modern Style • Brushed Brass Finish • E26-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Chic and elegant, this bathroom wall light captures the essence of modern mid-century style with a warm, inviting glow. A sleek horizontal arm supports three or four charming milky white glass globes, creating a refined visual balance. Ideal for illuminating mirrors, vanities, bathrooms, bedrooms, or dressing areas, this sophisticated sconce is designed to make a statement. The rich brushed brass finish lends a timeless touch of luxury, while the glossy opal glass orbs add an upscale appeal and soft luster, even when unlit.
Details
- Mid-century Modern Vanity Wall Sconce
- Glam Opal Glass Globe Bathroom Wall Lamp
- Glossy Milky White Glass Balls
- Brushed Brass Finish
- Offers in 3-Light and 4-Light Design
- E26-Base Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Suitable for both Upward and Downward Installation
- Simple Installation Process
Dimensions
| 3-Light Width | 22.0 in (56 cm) |
| 4-Light Width | 29.9 in (76 cm) |
| Fixture Height | 10.6 in (27 cm) |
| Fixture Depth | 7.9 in (20 cm) |
| Glass Globe | 5.9 in (15 cm) |
| Canopy Width | 4.9 in (12.5 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass Finish |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 2/3/4 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Original: $119.89
-70%$119.89
$35.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three/Four Lights • Milky White Globe Shades • Mid-century Modern Style • Brushed Brass Finish • E26-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Chic and elegant, this bathroom wall light captures the essence of modern mid-century style with a warm, inviting glow. A sleek horizontal arm supports three or four charming milky white glass globes, creating a refined visual balance. Ideal for illuminating mirrors, vanities, bathrooms, bedrooms, or dressing areas, this sophisticated sconce is designed to make a statement. The rich brushed brass finish lends a timeless touch of luxury, while the glossy opal glass orbs add an upscale appeal and soft luster, even when unlit.
Details
- Mid-century Modern Vanity Wall Sconce
- Glam Opal Glass Globe Bathroom Wall Lamp
- Glossy Milky White Glass Balls
- Brushed Brass Finish
- Offers in 3-Light and 4-Light Design
- E26-Base Bulbs (excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Suitable for both Upward and Downward Installation
- Simple Installation Process
Dimensions
| 3-Light Width | 22.0 in (56 cm) |
| 4-Light Width | 29.9 in (76 cm) |
| Fixture Height | 10.6 in (27 cm) |
| Fixture Depth | 7.9 in (20 cm) |
| Glass Globe | 5.9 in (15 cm) |
| Canopy Width | 4.9 in (12.5 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass Finish |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 2/3/4 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























