






















Modern 1-Light Hammered Iron Conical Wall Sconce
One Light • Metal Cone Shade • Hammered Texture • Wood Grain Accents • Black/Brass Finish • E26 Medium-Base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Make a warm shine in your entryway, kitchen sink, vanity area, hallway, dining room, or bedroom with this single metal wall light. Crafted of durable iron, this indoor wall sconce features a slender goose arm structure and a conical shade with hammered texture. The wood grain accent offers a touch of modern farmhouse elegance while hammered details adds vintage and industrial charm. Inside nestling one E26 bulb (not included, maximum 60 wattages), this iron conical wall sconce cast ambient lighting downwards, perfect to bring warmth to your night.
Detail
- Modern Single Metal Wall Sconce
- 1-Light Iron Cone Shade Wall Lamp
- Elegant Goose Arm
- Iron Conical Shade with Hammered Textures
- Wood Grain Details
- Finish Option: Brass and Black Finish
- Accommodating E26- Base Bulb (not included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Shade Width | 6.9 in (17.5 cm) |
| Fixture Height | 10.6 in (27 cm) |
| Fixture Depth | 9.1 in (23 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm)Â |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black/Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120 (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $75.99
-70%$75.99
$22.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Metal Cone Shade • Hammered Texture • Wood Grain Accents • Black/Brass Finish • E26 Medium-Base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Make a warm shine in your entryway, kitchen sink, vanity area, hallway, dining room, or bedroom with this single metal wall light. Crafted of durable iron, this indoor wall sconce features a slender goose arm structure and a conical shade with hammered texture. The wood grain accent offers a touch of modern farmhouse elegance while hammered details adds vintage and industrial charm. Inside nestling one E26 bulb (not included, maximum 60 wattages), this iron conical wall sconce cast ambient lighting downwards, perfect to bring warmth to your night.
Detail
- Modern Single Metal Wall Sconce
- 1-Light Iron Cone Shade Wall Lamp
- Elegant Goose Arm
- Iron Conical Shade with Hammered Textures
- Wood Grain Details
- Finish Option: Brass and Black Finish
- Accommodating E26- Base Bulb (not included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Shade Width | 6.9 in (17.5 cm) |
| Fixture Height | 10.6 in (27 cm) |
| Fixture Depth | 9.1 in (23 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm)Â |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black/Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Voltage | 110-120 (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























