













Modern 180-Degree Adjustable Conical 1-Light Wall Sconce
One Light • Beige Fabric Shade • Pleating Design • Curved Arm • Brushed Brass Finish • Bathroom Light • E26 Medium Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Featuring a sleek conical black shade paired with polished chrome accents, this 1-light wall sconce showcases modern style with vintage charm. A line of teardrop cutout at the rim softly filters light, creating a captivating effect, while the interior’s warm gold finish enhances the glow for an inviting ambiance. Designed for both style and function, the 180-degree adjustable head allows for precise upward and downward directional lighting, making this conical wall lamp ideal for a vanity area, bedside, office, entryway, or workspace in need of convenient and flexible illumination.
Details
- Mid-Century Modern 1-Light Conical Wall Lamp
- Contemporary Adjustable single vanity wall light
- Matte Black Dual Cone Shades
- Polished Chrome Details
- Gold-Painted Interior for Warm Ambiance
- Adjustable 180-Degree Head for Precise Directional Lighting
- E26 Medium-Base Bulb (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 4.9 in (12.5 cm) |
| Fixture Height | 8.3 in (21 cm) |
| Fixture Depth | 9.4 in (24 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm)Â |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black + Chrome + Gold |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $58.89
-70%$58.89
$17.67Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Beige Fabric Shade • Pleating Design • Curved Arm • Brushed Brass Finish • Bathroom Light • E26 Medium Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Featuring a sleek conical black shade paired with polished chrome accents, this 1-light wall sconce showcases modern style with vintage charm. A line of teardrop cutout at the rim softly filters light, creating a captivating effect, while the interior’s warm gold finish enhances the glow for an inviting ambiance. Designed for both style and function, the 180-degree adjustable head allows for precise upward and downward directional lighting, making this conical wall lamp ideal for a vanity area, bedside, office, entryway, or workspace in need of convenient and flexible illumination.
Details
- Mid-Century Modern 1-Light Conical Wall Lamp
- Contemporary Adjustable single vanity wall light
- Matte Black Dual Cone Shades
- Polished Chrome Details
- Gold-Painted Interior for Warm Ambiance
- Adjustable 180-Degree Head for Precise Directional Lighting
- E26 Medium-Base Bulb (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 4.9 in (12.5 cm) |
| Fixture Height | 8.3 in (21 cm) |
| Fixture Depth | 9.4 in (24 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm)Â |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | Black + Chrome + Gold |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























