
















1-Light Seeded Glass Bell Dome Kitchen Pendant Light
One Light • Bell Dome Shade • Seeded Glass • Matte Brass Finish• E26-Base Bulb (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Effortlessly blending modern farmhouse charm with mid-century delicacy, this single glass shade pendant light is a versatile fixture perfect for grouping over a kitchen island, long dining table, or enhancing smaller spaces such as a bathroom, laundry room, closet, stairwell, or foyer. The standout feature of this kitchen hanging light is the clear seeded glass bell shade, which diffuses the light to create an inviting, enriched illumination. Paired with matte brass light sockets and a bottom ring edge, this seeded glass bell pendant light delivers a touch of warmth and contemporary sophistication, ideal for both retro and modern decor.
Details
- Modern Farmhouse Single Dome Hanging Light
- 1-Light Seeded Glass Bell Kitchen Pendant Light
- Matte Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Cable
- E26 Medium-Base Bulb (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Explore the Globe Option Here
Dimensions
| Fixture Width |
8.3 in (21 cm) |
| Fixture Height | 11.8 in (30 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Cable Length | 86.6 in (220 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1Â |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | ETL |
Original: $89.98
-70%$89.98
$26.99Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Bell Dome Shade • Seeded Glass • Matte Brass Finish• E26-Base Bulb (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Effortlessly blending modern farmhouse charm with mid-century delicacy, this single glass shade pendant light is a versatile fixture perfect for grouping over a kitchen island, long dining table, or enhancing smaller spaces such as a bathroom, laundry room, closet, stairwell, or foyer. The standout feature of this kitchen hanging light is the clear seeded glass bell shade, which diffuses the light to create an inviting, enriched illumination. Paired with matte brass light sockets and a bottom ring edge, this seeded glass bell pendant light delivers a touch of warmth and contemporary sophistication, ideal for both retro and modern decor.
Details
- Modern Farmhouse Single Dome Hanging Light
- 1-Light Seeded Glass Bell Kitchen Pendant Light
- Matte Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Cable
- E26 Medium-Base Bulb (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
- Explore the Globe Option Here
Dimensions
| Fixture Width |
8.3 in (21 cm) |
| Fixture Height | 11.8 in (30 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Cable Length | 86.6 in (220 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Glass |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1Â |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | ETL |
























