













Brass 1-Light Clear Textured Glass Conical Cage Pendant
One Light • Clear Water Glass • Conical Shade • Brass Finish • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Featuring a conical cage structure, this 1-light lantern pendant light stands out for its clear textured glass shade that evokes the clarity of water. When illuminated, the soft rippled glass shade scatters the light into gentle, inviting reflections that amplifies the warm ambiance. This sleek glass cage hanging light complements a variety of interiors, from modern to rustic, while its minimalist style makes it versatile enough to hang alone or in clusters for a stunning effect. Ideal for kitchens, entry areas, dining rooms, bathrooms, foyers, laundry rooms, or living spaces, this single glass cage pendant light adds both function and beauty to any room.
Details
- Modern Farmhouse 1-Light Lantern Chandelier
- Shaker Style Round Cone Cage Pendant Light
- Open Conical Structure
- Transparent Water Glass with Soft Ripple-Like Textures
- Matte Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E26 Medium-Base Bulb (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 14.4 in (36.5 cm) |
| Fixture Height | 22.4 in (57 cm) |
| Maximum Overall Height | 100.4 in (255 cm) |
| Minimum Overall Height | 26.8 in (68 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $149.99
-70%$149.99
$45.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Clear Water Glass • Conical Shade • Brass Finish • E26 Medium-Base Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Featuring a conical cage structure, this 1-light lantern pendant light stands out for its clear textured glass shade that evokes the clarity of water. When illuminated, the soft rippled glass shade scatters the light into gentle, inviting reflections that amplifies the warm ambiance. This sleek glass cage hanging light complements a variety of interiors, from modern to rustic, while its minimalist style makes it versatile enough to hang alone or in clusters for a stunning effect. Ideal for kitchens, entry areas, dining rooms, bathrooms, foyers, laundry rooms, or living spaces, this single glass cage pendant light adds both function and beauty to any room.
Details
- Modern Farmhouse 1-Light Lantern Chandelier
- Shaker Style Round Cone Cage Pendant Light
- Open Conical Structure
- Transparent Water Glass with Soft Ripple-Like Textures
- Matte Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E26 Medium-Base Bulb (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 14.4 in (36.5 cm) |
| Fixture Height | 22.4 in (57 cm) |
| Maximum Overall Height | 100.4 in (255 cm) |
| Minimum Overall Height | 26.8 in (68 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass |
| Bulb Base | E26 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























