




















Coastal Woven Rattan Conical Lantern Pendant Light
Three/Five Lights • Open Tapered Lantern • Natural Brown Rattan • E26 Bulbs (Not Included) • Matte Black Finish • Hardwired • UL Listed/ETL
Detail
- Rustic Woven Rattan Tapered Lantern Chandelier
- 3-Light Coastal Rattan Conical Cage Pendant
- Airy Open Cone Structure
- Light Brown Rattan for Organic and Earthy Elegance
- Matte Black Finish
- Candle Style Light Holders
- E26-Base Bulbs (not included)
- Height-Adjustable Hanging Cable
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Height | 14.2/16.1 in (36/41 cm) |
| Fixture Width | 19.7/23.6 in (50/60 cm) |
| Maximum Overall Height | 99.6/103.9 in (253/264 cm) |
| Minimum Overall Height | 20.9/25.2 in (53/64 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Cable Length | 86.6 in (220 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Rattan, Metal |
| Finish | Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $168.69
-70%$168.69
$50.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three/Five Lights • Open Tapered Lantern • Natural Brown Rattan • E26 Bulbs (Not Included) • Matte Black Finish • Hardwired • UL Listed/ETL
Detail
- Rustic Woven Rattan Tapered Lantern Chandelier
- 3-Light Coastal Rattan Conical Cage Pendant
- Airy Open Cone Structure
- Light Brown Rattan for Organic and Earthy Elegance
- Matte Black Finish
- Candle Style Light Holders
- E26-Base Bulbs (not included)
- Height-Adjustable Hanging Cable
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Height | 14.2/16.1 in (36/41 cm) |
| Fixture Width | 19.7/23.6 in (50/60 cm) |
| Maximum Overall Height | 99.6/103.9 in (253/264 cm) |
| Minimum Overall Height | 20.9/25.2 in (53/64 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Cable Length | 86.6 in (220 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Rattan, Metal |
| Finish | Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























