


















Farmhouse Wide Woven Rattan Drum Cage Pendant Light
Three/Five Lights • Open Drum Lantern • Natural Brown Rattan • E26 Bulbs (Not Included) • Matte Black Finish • Hardwired • UL Listed/ETL
Detail
- Rustic Woven Rattan Drum Lantern Pendant
- Coastal Style Round Rattan Cage Chandelier
- Available in 3-Light and 5-Light Design
- Airy Large Drum Structure
- Natural Brown Rattan for Organic and Earthy Elegance
- Matte Black Finish
- Candle Style Light Holders
- E26-Base Bulbs (not included)
- Height-Adjustable Hanging Cable
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Height | 15.7/23.6 in (40/60 cm) |
| Fixture Width | 14.6 in (37 cm) |
| Maximum Overall Height | 84.3 in (214 cm) |
| Minimum Overall Height | (41 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Cable Length | 86.6 in (220 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Rattan, Metal |
| Finish | Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 3/5 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $125.89
-70%$125.89
$37.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three/Five Lights • Open Drum Lantern • Natural Brown Rattan • E26 Bulbs (Not Included) • Matte Black Finish • Hardwired • UL Listed/ETL
Detail
- Rustic Woven Rattan Drum Lantern Pendant
- Coastal Style Round Rattan Cage Chandelier
- Available in 3-Light and 5-Light Design
- Airy Large Drum Structure
- Natural Brown Rattan for Organic and Earthy Elegance
- Matte Black Finish
- Candle Style Light Holders
- E26-Base Bulbs (not included)
- Height-Adjustable Hanging Cable
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Height | 15.7/23.6 in (40/60 cm) |
| Fixture Width | 14.6 in (37 cm) |
| Maximum Overall Height | 84.3 in (214 cm) |
| Minimum Overall Height | (41 cm) |
| Canopy Width | 4.72 in (12 cm) |
| Cable Length | 86.6 in (220 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Rattan, Metal |
| Finish | Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 3/5 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























