


























French Farmhouse 1-Light Glass Bell Kitchen Pendant Light
One Light • Brushed Brass/Matte Black • Bell Shape • Clear Glass Shade • E26 Medium-Base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Exuding a charming blend of transitional farmhouse style and subtle French elegance, this single glass hanging light complements a variety of interiors. It can be used alone or in multiples to enhance a kitchen island or dining room. This kitchen pendant features a bell-shaped clear glass shade with sleek, graceful curves, accented by a brushed brass or matte black finish. Dimmable for customizable ambiance and adjustable in hanging height, this 1-light clear glass bell pendant is a versatile light fixture to improve your lifestyle.
Details
- French Farmhouse Single Glass Hanging Light
- 1-Light Modern Kitchen Hanging Light
- Transparent Glass Bell Shade
- Height-Adjustable Chain
- E26 Medium-Base Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 11.0 in (28 cm) |
| Fixture Height | 14.9 in (38 cm) |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
| Chain Length | 70.8 in (180 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass/Matte Black |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $105.89
-70%$105.89
$31.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Brushed Brass/Matte Black • Bell Shape • Clear Glass Shade • E26 Medium-Base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
Exuding a charming blend of transitional farmhouse style and subtle French elegance, this single glass hanging light complements a variety of interiors. It can be used alone or in multiples to enhance a kitchen island or dining room. This kitchen pendant features a bell-shaped clear glass shade with sleek, graceful curves, accented by a brushed brass or matte black finish. Dimmable for customizable ambiance and adjustable in hanging height, this 1-light clear glass bell pendant is a versatile light fixture to improve your lifestyle.
Details
- French Farmhouse Single Glass Hanging Light
- 1-Light Modern Kitchen Hanging Light
- Transparent Glass Bell Shade
- Height-Adjustable Chain
- E26 Medium-Base Bulbs (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 11.0 in (28 cm) |
| Fixture Height | 14.9 in (38 cm) |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
| Chain Length | 70.8 in (180 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass |
| Finish | Brushed Brass/Matte Black |
| Bulb Base | E26 Medium (Standard) |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























