












Shaker 1-Light Brass White Iron Conical Kitchen Pendant
One Light • Conical Shade • Matte White Cone • Aged Gold Accents • E26 Medium-Base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Detail
- Scandinavian 1-Light Conical Kitchen Pendant
- White Brass Metal Shade Hanging Light
- Sleek Tall Conical Design
- Matte White Shade for Sleek Minimalist Charm
- Aged Brushed Brass Details
- Brushed Brass Hanging Chain and Canopy
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E26-Base Bulb (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 9.8 in (25 cm) |
| Fixture Height | 14.6 in (37 cm) |
| Maximum Overall Height | 94.5 in (240 cm) |
| Minimum Overall Height | 17.7 in (45 cm)Â |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | White + Gold |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $110.89
-70%$110.89
$33.27Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Conical Shade • Matte White Cone • Aged Gold Accents • E26 Medium-Base Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Detail
- Scandinavian 1-Light Conical Kitchen Pendant
- White Brass Metal Shade Hanging Light
- Sleek Tall Conical Design
- Matte White Shade for Sleek Minimalist Charm
- Aged Brushed Brass Details
- Brushed Brass Hanging Chain and Canopy
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E26-Base Bulb (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 9.8 in (25 cm) |
| Fixture Height | 14.6 in (37 cm) |
| Maximum Overall Height | 94.5 in (240 cm) |
| Minimum Overall Height | 17.7 in (45 cm)Â |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal |
| Finish | White + Gold |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 |
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Wattage (per bulb) | 60 Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























