









6-Light Vintage Candle Style Chandelier Crystal Beads
Six Lights • Candle Style • Crystal Beads • Antique Silver-Gold Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
A skillful blender with vintage luxe style and geometric aesthetic, this 6-light crystal chandelier is a great artwork. Like an elaborate carved lotus crafted with an antique silver-gold finish, this chandelier features a graceful curved-arms design highlighted with clear crystal beads. Six candle-style sockets with E12 candelabra bulbs (not included) complement a chic traditional look. Enjoy this high-end antique and artful style from this 6-light candle style chandelier, which is perfect to make your entryway, living room, dining room, bedroom, or foyer brilliant. Â
Details
- 6-Light antique candle style chandelier
- Crystal bead accents
- Height-adjustable hanging chandelier
- Silver finish with antique gold paint
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer setting
- Compatible with a sloped ceiling
Dimensions
| Fixture Width | 27.17Â in (69 cm) |
| Fixture Height | 25.59 in (65 cm) |
| Canopy Width | 5.12 in (13 cm) |
| Chain Length | 47.24Â in (120 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Crystal |
| Finish | Antique Silver-Gold Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 6 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $398.88
-70%$398.88
$119.66Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six Lights • Candle Style • Crystal Beads • Antique Silver-Gold Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
A skillful blender with vintage luxe style and geometric aesthetic, this 6-light crystal chandelier is a great artwork. Like an elaborate carved lotus crafted with an antique silver-gold finish, this chandelier features a graceful curved-arms design highlighted with clear crystal beads. Six candle-style sockets with E12 candelabra bulbs (not included) complement a chic traditional look. Enjoy this high-end antique and artful style from this 6-light candle style chandelier, which is perfect to make your entryway, living room, dining room, bedroom, or foyer brilliant. Â
Details
- 6-Light antique candle style chandelier
- Crystal bead accents
- Height-adjustable hanging chandelier
- Silver finish with antique gold paint
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer setting
- Compatible with a sloped ceiling
Dimensions
| Fixture Width | 27.17Â in (69 cm) |
| Fixture Height | 25.59 in (65 cm) |
| Canopy Width | 5.12 in (13 cm) |
| Chain Length | 47.24Â in (120 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Crystal |
| Finish | Antique Silver-Gold Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 6 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |






















