













Glam Luxe Chrome 5-Tier Crystal Round Chandelier
Seventeen Lights • Five Tiers • Glass Crystal • Chrome Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/CE Listed/ETL
Description
An opulent centerpiece made with delicate precision, our dazzling tiered crystal chandelier exudes timeless style and grandeur. Adorned with copious amounts of beguiling crystals, this glorious round chandelier radiates chic refinement. Finished with polished chrome, five tiers of drum-shaped shades exquisitely crafted from shimmering, faceted crystal prisms gracefully encircle seventeen E12-base bulbs (not included). As the crystal halo scintillates around the light, a spectacularly luxe and romantic ambiance is achieved. The perfect addition to any dining room, living room, kitchen counter, foyer, bedroom, or entryway, this stunning 5-tier round crystal chandelier elevates any decor.
Details
- Luxury 17-Light Round Chandelier
- 5-Tier Dazzling Crystal Pendant Light
- Clear Cutting Crystal Prisms
- Height-Adjustable Hanging Chain
- Polished Chrome Finish
- E12-Base Bulbs (not included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Explore the Coordinating Semi-Flush Mount
Dimensions
| Fixture Width | 24.8 in (63 cm) |
| Fixture Height | 18.1 in (46 cm) |
| Canopy Width | 5.1 in (13 cm) |
| Chain Length | 59.1 in (150 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Crystal |
| Finish | Chrome Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 17 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Voltage | 110-120 (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $319.99
-70%$319.99
$96.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Seventeen Lights • Five Tiers • Glass Crystal • Chrome Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/CE Listed/ETL
Description
An opulent centerpiece made with delicate precision, our dazzling tiered crystal chandelier exudes timeless style and grandeur. Adorned with copious amounts of beguiling crystals, this glorious round chandelier radiates chic refinement. Finished with polished chrome, five tiers of drum-shaped shades exquisitely crafted from shimmering, faceted crystal prisms gracefully encircle seventeen E12-base bulbs (not included). As the crystal halo scintillates around the light, a spectacularly luxe and romantic ambiance is achieved. The perfect addition to any dining room, living room, kitchen counter, foyer, bedroom, or entryway, this stunning 5-tier round crystal chandelier elevates any decor.
Details
- Luxury 17-Light Round Chandelier
- 5-Tier Dazzling Crystal Pendant Light
- Clear Cutting Crystal Prisms
- Height-Adjustable Hanging Chain
- Polished Chrome Finish
- E12-Base Bulbs (not included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Explore the Coordinating Semi-Flush Mount
Dimensions
| Fixture Width | 24.8 in (63 cm) |
| Fixture Height | 18.1 in (46 cm) |
| Canopy Width | 5.1 in (13 cm) |
| Chain Length | 59.1 in (150 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Crystal |
| Finish | Chrome Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 17 |
| Wattage Per Bulb | 25W |
| Voltage | 110-120 (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |






















