



















Antique Candle Style Crystal Bead Empire Chandelier
Five/Eight Lights • Crystal Beads • Candle Style • Empire Design • Antique Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
This crystal accented chandelier features a crystal beaded curtain that elegantly drapes over an antique-finished empire frame, evoking a sense of romance and grandeur. Accommodated with E12 candelabra bulbs (excluded), five or eight candelabrum-like sockets complement a chic traditional look of this crystal bead empire chandelier. When illuminated, the clear crystal beads sparkle and enhance the style of any room. This candle style empire chandelier is a showstopper perfect for adding a touch of glamour to a living room, hall, dining room, bedroom, or entryway.
Details
- Crystal accented empire chandelier
- Candle style chandelier
- Height-adjustable hanging chain
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Available in 5-light or 8-light
Dimensions
| 5-Light | 20.5Â in (52 cm)Â *Â 25.6Â in (65 cm) |
| 8-Light | 35.4 in (90Â cm)Â *Â 47.2Â in (120Â cm) |
| Canopy Width | 4.7Â in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Crystal Bead |
| Finish | Antique Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra Bulbs |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 5/8 |
| Wattage Per Bulb | 40 W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Five/Eight Lights • Crystal Beads • Candle Style • Empire Design • Antique Finish • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed
Description
This crystal accented chandelier features a crystal beaded curtain that elegantly drapes over an antique-finished empire frame, evoking a sense of romance and grandeur. Accommodated with E12 candelabra bulbs (excluded), five or eight candelabrum-like sockets complement a chic traditional look of this crystal bead empire chandelier. When illuminated, the clear crystal beads sparkle and enhance the style of any room. This candle style empire chandelier is a showstopper perfect for adding a touch of glamour to a living room, hall, dining room, bedroom, or entryway.
Details
- Crystal accented empire chandelier
- Candle style chandelier
- Height-adjustable hanging chain
- E12 candelabra bulbs (excluded)
- Dimmable with a dimmer kit
- Available in 5-light or 8-light
Dimensions
| 5-Light | 20.5Â in (52 cm)Â *Â 25.6Â in (65 cm) |
| 8-Light | 35.4 in (90Â cm)Â *Â 47.2Â in (120Â cm) |
| Canopy Width | 4.7Â in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Crystal Bead |
| Finish | Antique Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra Bulbs |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 5/8 |
| Wattage Per Bulb | 40 W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) 220-240V (EU) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |






















