














Modern Luxury Chrome Crystal LED Ring Chandelier
One Ring • Glass Crystal Accents • Chrome Finish • Dimmable LED • 3000K • 25W • Adjustable Cables • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
An aura of magnificence emanates from our modern luxury crystal chandelier. A stunning visual over a dining table, living space or entryway, the circle pendant light showcases a multitude of glittering crystals assembled in a neat halo suspended from its ceiling plate. With a polished chrome finish, this glam crystal ring pendant light adds a contemporary flair to any room. Outfitted with top-notch LED technology and dimmable features, this chrome crystal LED ring chandelier provides energy-efficient elegance and a minimalist-inspired grandeur to captivate the eye.Â
Details
- Modern minimalist crystal pendant light
- 1-Tier circle chandelier
- Faceted crystal glass accents
- Polished chrome finish
- Height-adjustable hanging cables
- Included LEDs, 25W
- 3000K color temperature, warm lighting
- Compatible with a dimmer switch (excluded)
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 23.2 in (59 cm) |
| Fixture Height | 3.2 in (8 cm) |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass Crystal |
| Finish | Chrome Finish |
| Bulb Base |
Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K |
| Wattage | 25W |
| Lifespan | 45000 Hrs |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $219.99
-70%$219.99
$66.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Ring • Glass Crystal Accents • Chrome Finish • Dimmable LED • 3000K • 25W • Adjustable Cables • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
An aura of magnificence emanates from our modern luxury crystal chandelier. A stunning visual over a dining table, living space or entryway, the circle pendant light showcases a multitude of glittering crystals assembled in a neat halo suspended from its ceiling plate. With a polished chrome finish, this glam crystal ring pendant light adds a contemporary flair to any room. Outfitted with top-notch LED technology and dimmable features, this chrome crystal LED ring chandelier provides energy-efficient elegance and a minimalist-inspired grandeur to captivate the eye.Â
Details
- Modern minimalist crystal pendant light
- 1-Tier circle chandelier
- Faceted crystal glass accents
- Polished chrome finish
- Height-adjustable hanging cables
- Included LEDs, 25W
- 3000K color temperature, warm lighting
- Compatible with a dimmer switch (excluded)
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 23.2 in (59 cm) |
| Fixture Height | 3.2 in (8 cm) |
| Canopy Width | 5.9 in (15 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass Crystal |
| Finish | Chrome Finish |
| Bulb Base |
Integrated LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K |
| Wattage | 25W |
| Lifespan | 45000 Hrs |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |






















