









Shabby Chic Crystal Raindrop Chandelier
Six Lights • Rusty Silver Finish • Crystal Balls • Vintage Luxe • E26/E27 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL ListedÂ
Description
Luxurious yet not overwhelming, like an open dome roof-like frame with beautiful glass crystal balls hanging down as clear raindrops from the round rim, this vintage luxe pendant light plays a romantic song of rain for the space. A rusty silver finish brings a shabby chic touch to this glass ball chandelier that enhances your home decor and makes you indulge. We love to suspend this glass crystal raindrop chandelier in the living room, dining room, bedroom, or lobby for gracefully chic results to catch everyone's heart.Â
Details
- 6-light rusty silver crystal chandelier
- Draped glass ball round chandelier
- Adjustable hanging chain
- E26/E27 medium-base bulbs (excluded)
- Compatible with a sloped ceiling
Dimensions
| Fixture Width | 25.2 in (64 cm) |
| Fixture Height | 23.62 in (60 cm) |
| Canopy Width | 4.72Â in (12 cm) |
| Chain Length | 78.74 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass Crystal |
| Finish | Rusty Silver Finish |
| Bulb Base | E26/E27 Medium (Standard) |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120 (US) 220-240 (EU) |
| Wattage (per bulb) | 40Â Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |
Original: $344.99
-70%$344.99
$103.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Six Lights • Rusty Silver Finish • Crystal Balls • Vintage Luxe • E26/E27 Medium-base Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL ListedÂ
Description
Luxurious yet not overwhelming, like an open dome roof-like frame with beautiful glass crystal balls hanging down as clear raindrops from the round rim, this vintage luxe pendant light plays a romantic song of rain for the space. A rusty silver finish brings a shabby chic touch to this glass ball chandelier that enhances your home decor and makes you indulge. We love to suspend this glass crystal raindrop chandelier in the living room, dining room, bedroom, or lobby for gracefully chic results to catch everyone's heart.Â
Details
- 6-light rusty silver crystal chandelier
- Draped glass ball round chandelier
- Adjustable hanging chain
- E26/E27 medium-base bulbs (excluded)
- Compatible with a sloped ceiling
Dimensions
| Fixture Width | 25.2 in (64 cm) |
| Fixture Height | 23.62 in (60 cm) |
| Canopy Width | 4.72Â in (12 cm) |
| Chain Length | 78.74 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass Crystal |
| Finish | Rusty Silver Finish |
| Bulb Base | E26/E27 Medium (Standard) |
| Number of Bulbs | 6 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120 (US) 220-240 (EU) |
| Wattage (per bulb) | 40Â Watts |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/CE Listed |






















