













French Shabby Chic Antique Brass Crystal Cage Chandelier
One Light • Faceted Crystal Accents • Bird Cage Frame • Distressed Gold Finish • E26-Base Medium Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Bound to infuse a touch of French opulence and glamorous elegance into your decor, our crystal cage chandelier serves as both a light source and a stunning piece of art. Inspired by a traditional bird cage, this lantern chandelier features an open frame with a sleek dome top, adorned with beautiful clear cut crystals. It is painted in distressed gold to evoke an antique brass texture, adding a classic shabby chic vibe. Inside the cage, one E26 bulb (not included) cast a warm light that envelops the vintage frame, streaming through the dazzling crystals with a sparkling grace. This exquisite crystal cage chandelier exudes an unparalleled level of romantic refinement, making it the perfect enhancement for a modern living room, entryway, dining room, bathroom, or bedroom.
Details
- Glam French Country Cage Chandelier
- Shabby Chic Crystal Lantern Pendant Light
- Faceted Crystal EnhancementÂ
- Antique Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E26-Base Medium Bulb (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width |
10.2 in (26 cm)Â |
| Fixture Height |
15.3 in (39 cm) |
| Maximum Overall Height | 96.5 in (245 cm) |
| Maximum Overall Height | 19.7 in (50 cm) |
| Canopy Width | 5.1 in (13 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Crystal |
| Finish | Antique Brass |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 Medium-base Bulb |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60 W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $168.89
-70%$168.89
$50.67Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
One Light • Faceted Crystal Accents • Bird Cage Frame • Distressed Gold Finish • E26-Base Medium Bulb (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Bound to infuse a touch of French opulence and glamorous elegance into your decor, our crystal cage chandelier serves as both a light source and a stunning piece of art. Inspired by a traditional bird cage, this lantern chandelier features an open frame with a sleek dome top, adorned with beautiful clear cut crystals. It is painted in distressed gold to evoke an antique brass texture, adding a classic shabby chic vibe. Inside the cage, one E26 bulb (not included) cast a warm light that envelops the vintage frame, streaming through the dazzling crystals with a sparkling grace. This exquisite crystal cage chandelier exudes an unparalleled level of romantic refinement, making it the perfect enhancement for a modern living room, entryway, dining room, bathroom, or bedroom.
Details
- Glam French Country Cage Chandelier
- Shabby Chic Crystal Lantern Pendant Light
- Faceted Crystal EnhancementÂ
- Antique Brass Finish
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E26-Base Medium Bulb (Excluded)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width |
10.2 in (26 cm)Â |
| Fixture Height |
15.3 in (39 cm) |
| Maximum Overall Height | 96.5 in (245 cm) |
| Maximum Overall Height | 19.7 in (50 cm) |
| Canopy Width | 5.1 in (13 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Crystal |
| Finish | Antique Brass |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E26 Medium-base Bulb |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulb | 1 |
| Wattage Per Bulb | 60 W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























