



























Glam 4-Light Drum Crystal Ceiling Light
Four Lights • Crystal Accents • Drum Frame • Brass/Black/Nickel Finish • Candle Style • E12/E14 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Infusing Art Deco influences, this crystal ceiling light is the perfect addition to elevate any space in need of a touch of glamor. Wrapped in an open drum frame adorned with glittering rectangular, faceted crystals, this semi-flush mount light brings an elegant touch to any room, whether it's an entryway, dining space, hallway, bedroom, or bathroom. When illuminated, four E12 candelabra bulbs (not included) cast a radiant glow that interacts beautifully with the crystals, creating a mesmerizing sunburst pattern on the ceiling.
Details
- Luxury crystal semi flush mount
- 4-Light candle style drum ceiling light
- Open iron frame
- Glass crystal accents
- Brass, black, and nickel finishes in options
- E12/E14-base bulbs (not included)
- Dimmable with a dimmer setting
- Not compatible with sloped ceilings
Dimensions
| Fixture Width | 12.6 in (32 cm) |
| Fixture Height | 11.8 in (30 cm) |
| Pole Length | 9.1 in (23 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Lampshade Height | 5.3 in (13.5 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass Crystal |
| Finish | Brass/Black/Nickel Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $119.99
-70%$119.99
$36.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Four Lights • Crystal Accents • Drum Frame • Brass/Black/Nickel Finish • Candle Style • E12/E14 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Infusing Art Deco influences, this crystal ceiling light is the perfect addition to elevate any space in need of a touch of glamor. Wrapped in an open drum frame adorned with glittering rectangular, faceted crystals, this semi-flush mount light brings an elegant touch to any room, whether it's an entryway, dining space, hallway, bedroom, or bathroom. When illuminated, four E12 candelabra bulbs (not included) cast a radiant glow that interacts beautifully with the crystals, creating a mesmerizing sunburst pattern on the ceiling.
Details
- Luxury crystal semi flush mount
- 4-Light candle style drum ceiling light
- Open iron frame
- Glass crystal accents
- Brass, black, and nickel finishes in options
- E12/E14-base bulbs (not included)
- Dimmable with a dimmer setting
- Not compatible with sloped ceilings
Dimensions
| Fixture Width | 12.6 in (32 cm) |
| Fixture Height | 11.8 in (30 cm) |
| Pole Length | 9.1 in (23 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Lampshade Height | 5.3 in (13.5 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Glass Crystal |
| Finish | Brass/Black/Nickel Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























