🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale








Glam Bloom Draped Crystal Accented Semi Flush Mount
Three Lights • Floral Design • Vintage Luxe • Crystal Accents • Distressed Gold • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- Vintage Luxury 3-Light Floral Crystal Ceiling LightÂ
- Jewelry Style Draped Crystal Semi Flush Chandelier
- Dazzling Faceted Crystal Embellishments
- Brushed Distressed Gold Finish
- E12 Candelabra Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
Dimensions
| Fixture Width | 16.7 in (42.5 cm) |
| Fixture Height | 10.0 in (25.5 cm) |
| Canopy Width | 5.1 in (13 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Crystal |
| Finish | Distressed Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
$47.99
Original: $159.98
-70%Glam Bloom Draped Crystal Accented Semi Flush Mount—
$159.98
$47.99Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Floral Design • Vintage Luxe • Crystal Accents • Distressed Gold • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Details
- Vintage Luxury 3-Light Floral Crystal Ceiling LightÂ
- Jewelry Style Draped Crystal Semi Flush Chandelier
- Dazzling Faceted Crystal Embellishments
- Brushed Distressed Gold Finish
- E12 Candelabra Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Not Adaptable for Sloped Ceilings
Dimensions
| Fixture Width | 16.7 in (42.5 cm) |
| Fixture Height | 10.0 in (25.5 cm) |
| Canopy Width | 5.1 in (13 cm) |
Specifications
| Primary Material | Metal, Crystal |
| Finish | Distressed Finish |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























