


















Glam Chrome Spark Cut Crystal Tiered Round Chandelier
Eleven Lights • Tiered Design • Round Cage • Cutting Crystal Accents • Polished Chrome Finish • Modern Luxury • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Designed to bring luxury elegance and modern brilliance to an entry, dining room, living room, kitchen island, bathroom, or foyer, this crystal round chandelier is a clean, streamlined jewelry that captivates all who encounter it. Featuring a polished chrome finish, this striking round cage pendant light features a wide 3-tier drum structure adorn with precisely arranged faceted crystal glass prisms. Reminiscent of a sea of shimmering diamonds, the crystals beautifully reflect and refract light, creating a mesmerizing display of sparkle and sophistication, whether illuminated or not. Indulge in the sumptuous refinement and glamorous radiance of this round tiered crystal cage chandelier.
Details
- Contemporary Luxury Crystal Round ChandelierÂ
- Glam Gem 3-Tier Drum Cage Pendant LightÂ
- Modern Luxe 11-Light Crystal Accented Fixture
- Sparkling Faceted Crystal Embellishments
- Polished Chrome Finish
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E12 Candelabra Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 24.4 in (62 cm) |
| Fixture Height | 19.1 in (48.5 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Crystal |
| Finish | Polished Chrome |
| Bulb Base | E12 |
| Number of Bulbs | 11 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $348.69
-70%$348.69
$104.61Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Eleven Lights • Tiered Design • Round Cage • Cutting Crystal Accents • Polished Chrome Finish • Modern Luxury • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Designed to bring luxury elegance and modern brilliance to an entry, dining room, living room, kitchen island, bathroom, or foyer, this crystal round chandelier is a clean, streamlined jewelry that captivates all who encounter it. Featuring a polished chrome finish, this striking round cage pendant light features a wide 3-tier drum structure adorn with precisely arranged faceted crystal glass prisms. Reminiscent of a sea of shimmering diamonds, the crystals beautifully reflect and refract light, creating a mesmerizing display of sparkle and sophistication, whether illuminated or not. Indulge in the sumptuous refinement and glamorous radiance of this round tiered crystal cage chandelier.
Details
- Contemporary Luxury Crystal Round ChandelierÂ
- Glam Gem 3-Tier Drum Cage Pendant LightÂ
- Modern Luxe 11-Light Crystal Accented Fixture
- Sparkling Faceted Crystal Embellishments
- Polished Chrome Finish
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E12 Candelabra Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 24.4 in (62 cm) |
| Fixture Height | 19.1 in (48.5 cm) |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Crystal |
| Finish | Polished Chrome |
| Bulb Base | E12 |
| Number of Bulbs | 11 |
| Bulb Included | No |
| Voltage | 110-120V (US)Â 220-240V (EU) |
| Wattage (per bulb) | 40 Watts |
| Dimmable | Yes |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























