












Luxe Moroccan Antique Bronze Crystal Ceiling Light
Three Lights • Crystal Accents • Antique Bronze Finish • Vintage Style • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Enjoy luxury Moroccan and vintage Victorian style from this crystal flush mount ceiling light. Crafted in hammered antique bronze, this round ceiling light features a bowl-shaped metal frame with intricate Victorian-style patterns, adorned with shimmering crystal accents. Accommodate three E12 candelabra bulbs (excluded), this crystal flush mount light sparkles around the room, reflecting an intriguing sunburst light effect to wash the ceiling. Add exotic opulence and elegance in your entryway, foyer, dining area, bedroom, bathroom, or living space with this ceiling light.
Details
- Vintage crystal flush mount light
- 3-Light bowl ceiling light
- Glass crystal accents
- Hammered antique bronze finish
- E12 base bulbs (not included)
- Dimmable with a dimmer setting
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 13.0 in (33Â cm) |
| Fixture Height | 7.1 in (18 cm) |
| Canopy Width | 9.6 in (24.3 cm) |
Specifications
| Primary Material | Iron, Glass Crystal |
| Finish | Antique Bronze Finish |
| Bulb Base | E12Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $141.98
-70%$141.98
$42.59Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three Lights • Crystal Accents • Antique Bronze Finish • Vintage Style • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Enjoy luxury Moroccan and vintage Victorian style from this crystal flush mount ceiling light. Crafted in hammered antique bronze, this round ceiling light features a bowl-shaped metal frame with intricate Victorian-style patterns, adorned with shimmering crystal accents. Accommodate three E12 candelabra bulbs (excluded), this crystal flush mount light sparkles around the room, reflecting an intriguing sunburst light effect to wash the ceiling. Add exotic opulence and elegance in your entryway, foyer, dining area, bedroom, bathroom, or living space with this ceiling light.
Details
- Vintage crystal flush mount light
- 3-Light bowl ceiling light
- Glass crystal accents
- Hammered antique bronze finish
- E12 base bulbs (not included)
- Dimmable with a dimmer setting
- Easy to install
Dimensions
| Fixture Width | 13.0 in (33Â cm) |
| Fixture Height | 7.1 in (18 cm) |
| Canopy Width | 9.6 in (24.3 cm) |
Specifications
| Primary Material | Iron, Glass Crystal |
| Finish | Antique Bronze Finish |
| Bulb Base | E12Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























