










Luxe Chrome Crystal Dimmable LED Oval Halo Island Pendant
Oval Ring Design • Glass Crystal Accents • Chrome Finish • Dimmable LED • 3000K • 25W • Adjustable Cables • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Indulge in the luxurious aura exuding from our contemporary crystal island chandelier. A dazzling accent above a dining table, kitchen island, living area or entryway, this circular pendant light boasts an array of shimmering faceted crystals arranged in an elegant oval halo. The polished chrome finish adds a touch of modern opulence, enhancing the sparkle of the crystal ring pendant. Equipped with cutting-edge LED technology and dimmable capabilities, this chrome crystal oval halo chandelier delivers stunning warm glow that enhances the ambiance of space and exude a captivating minimalist grandeur.
Details
- Modern Luxury Crystal Circular Chandelier
- 1-Tier Oval Ring Island Pendant Light
- Functional Dimmable LED Chandelier
- Sparkling Faceted Crystal Embellishments
- Polished Chrome Finish
- Height-Adjustable Hanging Cables
- Included LED Bulbs, 16 Wattages
- 3000K Color Temperature, Warm Lighting
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable (Width-Wise Installation Only)
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 29.1 in (74 cm) |
| Fixture Height | 3.4 in (8.6 cm) |
| Fixture Depth | 9.8 in (25 cm) |
| Canopy Width | 9.8 in (25 cm) * 4.3 on (11 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Crystal |
| Finish | Chrome Finish |
| Bulb Base |
LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K |
| Wattage | 16W |
| Lifespan | 45000 Hrs |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible (Width-Wise Installation Only) |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $215.89
-70%$215.89
$64.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Oval Ring Design • Glass Crystal Accents • Chrome Finish • Dimmable LED • 3000K • 25W • Adjustable Cables • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Indulge in the luxurious aura exuding from our contemporary crystal island chandelier. A dazzling accent above a dining table, kitchen island, living area or entryway, this circular pendant light boasts an array of shimmering faceted crystals arranged in an elegant oval halo. The polished chrome finish adds a touch of modern opulence, enhancing the sparkle of the crystal ring pendant. Equipped with cutting-edge LED technology and dimmable capabilities, this chrome crystal oval halo chandelier delivers stunning warm glow that enhances the ambiance of space and exude a captivating minimalist grandeur.
Details
- Modern Luxury Crystal Circular Chandelier
- 1-Tier Oval Ring Island Pendant Light
- Functional Dimmable LED Chandelier
- Sparkling Faceted Crystal Embellishments
- Polished Chrome Finish
- Height-Adjustable Hanging Cables
- Included LED Bulbs, 16 Wattages
- 3000K Color Temperature, Warm Lighting
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Switch
- Sloped Ceiling Adaptable (Width-Wise Installation Only)
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 29.1 in (74 cm) |
| Fixture Height | 3.4 in (8.6 cm) |
| Fixture Depth | 9.8 in (25 cm) |
| Canopy Width | 9.8 in (25 cm) * 4.3 on (11 cm) |
| Cable Length | 78.7 in (200 cm) |
| Cable Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Metal, Crystal |
| Finish | Chrome Finish |
| Bulb Base |
LED |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature | 3000K |
| Wattage | 16W |
| Lifespan | 45000 Hrs |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible (Width-Wise Installation Only) |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























