



































Modern Mid-century Glam Branch Crystal Sputnik Chandelier
Eighteen Lights • Cut Crystal Cubes • Branching Arms • Sputnik Design • Brass/Chrome/Black Finish • G4 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
A stunning centerpiece that blends stunning craftsmanship with modern sputnik design, this 18-light chandelier flaunts its elaborate branching structure highlighted with exquisite faceted crystal cubes. When lit, this crystal accented chandelier radiates a captivating display of brilliant sparkles to amaze whoever sees it. Elevate your living room, dining room, foyer, hall, entryway, or bedroom with this branch crystal sputnik chandelier that artfully combines mid-century elements and modern refinement.
Details
- Mid-century Modern Sputnik Light Fixture
- Glam 18-Light Branching Chandelier
- Transparent Faceted Crystal Embellishments
- Finish Options: Brass, Chrome, and Black
- Height-Adjustable Hanging Pole
- G4 bulbs (excluded)
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 48.4 in (123 cm) |
| Fixture Height | 9.1 in (23 cm) |
| Canopy Width | 5.3 in (13.5 cm) |
| Crystal Shade | 2.8 in (7 cm) |
| Pole Length | 7.87 in (20 cm) * 2 +11.81in (30 cm) * 2 |
| Pole Adjustable | Yes |
Specification
| Primary Material | Metal, Crystal |
| Finish | Brass/Chrome/Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Crystal |
| Bulb Base | G4 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 18 |
| Wattage Per Bulb | 20W |
| Dimmable | No |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $389.96
-70%$389.96
$116.99Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Eighteen Lights • Cut Crystal Cubes • Branching Arms • Sputnik Design • Brass/Chrome/Black Finish • G4 Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
A stunning centerpiece that blends stunning craftsmanship with modern sputnik design, this 18-light chandelier flaunts its elaborate branching structure highlighted with exquisite faceted crystal cubes. When lit, this crystal accented chandelier radiates a captivating display of brilliant sparkles to amaze whoever sees it. Elevate your living room, dining room, foyer, hall, entryway, or bedroom with this branch crystal sputnik chandelier that artfully combines mid-century elements and modern refinement.
Details
- Mid-century Modern Sputnik Light Fixture
- Glam 18-Light Branching Chandelier
- Transparent Faceted Crystal Embellishments
- Finish Options: Brass, Chrome, and Black
- Height-Adjustable Hanging Pole
- G4 bulbs (excluded)
- Sloped Ceiling Adaptable
Dimensions
| Fixture Width | 48.4 in (123 cm) |
| Fixture Height | 9.1 in (23 cm) |
| Canopy Width | 5.3 in (13.5 cm) |
| Crystal Shade | 2.8 in (7 cm) |
| Pole Length | 7.87 in (20 cm) * 2 +11.81in (30 cm) * 2 |
| Pole Adjustable | Yes |
Specification
| Primary Material | Metal, Crystal |
| Finish | Brass/Chrome/Black Finish |
| Shade Included | Yes |
| Shade Material | Crystal |
| Bulb Base | G4 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 18 |
| Wattage Per Bulb | 20W |
| Dimmable | No |
| Voltage | 110-120V (US) |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























