













Moody Luxe Starburst Crystal Black Fabric Drum Cage Chandelier
Twelve Lights • Wide Conical Design • Black Fabric Shade • Starburst Inspiration • Crystal Branches • Matte Black Exterior • Plate Gold Interior • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Exuding dramatic, moody luxe, this large fabric cage chandelier features a tapered black drum shade that beautifully contrasts with a gold tone interior, enhancing the warmth of its glow and adding depth to the design. Encased within the wide drum, the starburst-inspired crystal branches take center stage, creating refined drama while softening the overall visual impact. When illuminated, the clear faceted crystal balls refract light with a subtle sparkle, offering a star-like shimmer without overwhelming the space. Perfectly balancing glamour and sophistication, this crystal accented drum cage chandelier elevates any room—whether above a dining table for a warm, inviting glow, in a living room to anchor the ceiling, or in a bedroom or foyer to add refined ambiance and understated elegance.
Details
- Vintage Luxe 12-Light Fabric Lantern Chandelier
- Crystal Accented Drum Cage Pendant Light
- Wide Fabric Tapered Drum Cage
- Black Exterior for Understated Flair
- Gold hue Interior for Traditional Glam and Warm Glow
- Starburst Inspiration
- Transparent Cutting Crystal Branches
- Height-Adjustable Hanging Pole
- E12 Candelabra Bulbs (Bulbs not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 30.7 in (78 cm)Â |
| Fixture Height | 21.7 in (55 cm) |
| Maximum Overall Height | 103.5 in (263 cm) |
| Minimum Overall Height | 29.5 in (75 cm) - included one 3.9 in pole |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm)Â |
| Pole Length | 3.9 in + 7.9 in + 11.8 in + 15.7 in + 19.7 in * 2 (10 cm + 20 cm + 30 cm + 40 cm + 50 cm * 2) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Fabric, Metal, Crystal |
| Finish | Matte Black |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 12 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
Original: $499.99
-70%$499.99
$150.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Twelve Lights • Wide Conical Design • Black Fabric Shade • Starburst Inspiration • Crystal Branches • Matte Black Exterior • Plate Gold Interior • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • ETL
Description
Exuding dramatic, moody luxe, this large fabric cage chandelier features a tapered black drum shade that beautifully contrasts with a gold tone interior, enhancing the warmth of its glow and adding depth to the design. Encased within the wide drum, the starburst-inspired crystal branches take center stage, creating refined drama while softening the overall visual impact. When illuminated, the clear faceted crystal balls refract light with a subtle sparkle, offering a star-like shimmer without overwhelming the space. Perfectly balancing glamour and sophistication, this crystal accented drum cage chandelier elevates any room—whether above a dining table for a warm, inviting glow, in a living room to anchor the ceiling, or in a bedroom or foyer to add refined ambiance and understated elegance.
Details
- Vintage Luxe 12-Light Fabric Lantern Chandelier
- Crystal Accented Drum Cage Pendant Light
- Wide Fabric Tapered Drum Cage
- Black Exterior for Understated Flair
- Gold hue Interior for Traditional Glam and Warm Glow
- Starburst Inspiration
- Transparent Cutting Crystal Branches
- Height-Adjustable Hanging Pole
- E12 Candelabra Bulbs (Bulbs not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 30.7 in (78 cm)Â |
| Fixture Height | 21.7 in (55 cm) |
| Maximum Overall Height | 103.5 in (263 cm) |
| Minimum Overall Height | 29.5 in (75 cm) - included one 3.9 in pole |
| Canopy Width | 4.7 in (12 cm)Â |
| Pole Length | 3.9 in + 7.9 in + 11.8 in + 15.7 in + 19.7 in * 2 (10 cm + 20 cm + 30 cm + 40 cm + 50 cm * 2) |
| Pole Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Fabric, Metal, Crystal |
| Finish | Matte Black |
| Shade Included | Yes |
| Bulb Base | E12 |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 12 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry/Damp |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Â
























