















Moroccan Antique Crystal Drum Cage Semi Flush Mount
Four Lights • Crystal Accents • Red Bronze Finish • Vintage Style • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Inspired by classic Moroccan style, our 4-light round semi-flush mount light offers the enchanting brilliance and classic artful atmosphere to your residence. Featuring a graceful drum-shaped frame in a distressed red bronze finish with intricate scrollwork and sparkling crystals, this cage ceiling light adds a touch of exotic luxury to any living space. When illuminated, the clear crystals reflect mesmerizing ripples of light on the ceiling, creating a captivating visual effect. Enhance your entryway, foyer, dining room, bedroom, bathroom, or living area with this exquisite crystal drum semi flush mount light that exudes opulence and sophistication.
Details
- Luxe Vintage Crystal Ceiling Light
- 4-Light Drum Lantern Semi Flush Mount
- Dazzling Crystal Accents
- Distressed Red Bronze Finish
- E12-base Candelabra Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 13.0 in (33 cm) |
| Fixture Height | 9.8 in (25 cm) |
| Down-rod | 2.8 in (7 cm) |
| Canopy Width | 5.5 in (14 cm) |
Specifications
| Primary Material | Iron, Glass Crystal |
| Finish | Red Bronze |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $163.99
-70%$163.99
$49.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Four Lights • Crystal Accents • Red Bronze Finish • Vintage Style • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Inspired by classic Moroccan style, our 4-light round semi-flush mount light offers the enchanting brilliance and classic artful atmosphere to your residence. Featuring a graceful drum-shaped frame in a distressed red bronze finish with intricate scrollwork and sparkling crystals, this cage ceiling light adds a touch of exotic luxury to any living space. When illuminated, the clear crystals reflect mesmerizing ripples of light on the ceiling, creating a captivating visual effect. Enhance your entryway, foyer, dining room, bedroom, bathroom, or living area with this exquisite crystal drum semi flush mount light that exudes opulence and sophistication.
Details
- Luxe Vintage Crystal Ceiling Light
- 4-Light Drum Lantern Semi Flush Mount
- Dazzling Crystal Accents
- Distressed Red Bronze Finish
- E12-base Candelabra Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 13.0 in (33 cm) |
| Fixture Height | 9.8 in (25 cm) |
| Down-rod | 2.8 in (7 cm) |
| Canopy Width | 5.5 in (14 cm) |
Specifications
| Primary Material | Iron, Glass Crystal |
| Finish | Red Bronze |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Not Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























