















Moroccan Glam Vintage Crystal Drum Lantern Pendant
Four Lights • Crystal Accents • Antique Bronze Finish • Vintage Style • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Drawing inspiration from classic Moroccan design, our 4-light lantern pendant light is a striking focal point for your entryway, foyer, dining area, bedroom, bathroom, or living space. This round lantern chandelier features a drum cage in black with a dappled gold finish, adorned with a simple yet artistic geometric design that forms elegant floral patterns. Enhanced by sparkling crystals, this antique lantern pendant radiates luxury brilliance and creates a captivating rippled light effect when illuminated. Immerse yourself in the antique elegance and exotic luxury of this crystal drum cage chandelier.
Details
- Luxe Vintage Drum Lantern Chandelier
- 4-Light Crystal Cage Pendant Light
- Dazzling Crystal Accents
- Black with Dappled Gold Finish
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E12-base Candelabra Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 15.7 in (40 cm) |
| Fixture Height | 8.2 in (21 cm) |
| Canopy Width | 5.1 in (13 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Iron, Glass Crystal |
| Finish | Black with Dappled Gold Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
Original: $159.89
-70%$159.89
$47.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Four Lights • Crystal Accents • Antique Bronze Finish • Vintage Style • E12 Candelabra Bulbs (Not Included) • Hardwired • UL Listed/ETL
Description
Drawing inspiration from classic Moroccan design, our 4-light lantern pendant light is a striking focal point for your entryway, foyer, dining area, bedroom, bathroom, or living space. This round lantern chandelier features a drum cage in black with a dappled gold finish, adorned with a simple yet artistic geometric design that forms elegant floral patterns. Enhanced by sparkling crystals, this antique lantern pendant radiates luxury brilliance and creates a captivating rippled light effect when illuminated. Immerse yourself in the antique elegance and exotic luxury of this crystal drum cage chandelier.
Details
- Luxe Vintage Drum Lantern Chandelier
- 4-Light Crystal Cage Pendant Light
- Dazzling Crystal Accents
- Black with Dappled Gold Finish
- Height-Adjustable Hanging Chain
- E12-base Candelabra Bulbs (Not Included)
- Dimmable Capability with Compatible Dimmer Settings
- Sloped Ceiling Adaptable
- Simple Installation Process
Dimensions
| Fixture Width | 15.7 in (40 cm) |
| Fixture Height | 8.2 in (21 cm) |
| Canopy Width | 5.1 in (13 cm) |
| Chain Length | 78.7 in (200 cm) |
| Chain Adjustable | Yes |
Specifications
| Primary Material | Iron, Glass Crystal |
| Finish | Black with Dappled Gold Finish |
| Bulb Base | E12 Candelabra |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Wattage Per Bulb | 40W |
| Dimmable | Yes |
| Voltage | 110-120V (US)Â |
| Dry/Damp/Wet Location | Dry |
| Sloped Ceiling | Compatible |
| Power Source | Hardwired |
| Assembly Required | Yes |
| Certification | UL Listed/ETL |
























